HSG
(Histerosalpingografi)

Histerosalpingografi veya Türkçe tanımıyla ilaçlı rahim ve tüp filmi jinekolojide rahim ağzı kanalının, rahim içinin ve Fallop tüplerinin yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemede yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.
HSG çekilmesini takiben tüplerin içindeki küçük yapışıklıkların açılması söz konusu olduğunda tedavi edici özelliği de bulunmaktadır.

Nasıl Çekilir?
Rahim filmi çekilirken rahim ağzından (serviks) silindirik bir kateter yardımıyla uterus içine x-ışını tarafından görülen opak bir madde verilmektedir. Bu opak maddenin rahim içi dağılımı veya fallop tüplerinden geçişi skopi denilen görüntü yöntemi yardımıyla izlenir ve kaydedilir.

Ne için Çekilir?
Rahim içinde (uterus) olası kitlelerin varlığı araştırılır.
Opak maddenin tüpler içinde ilerleyişi ve karın içine yayılışı izlenerek tüplerin kapalı olup olmadığı gözlenir. Tüplerin birinde veya her ikisinde birden kısmi ya da tam bir tıkanıklık olup olmadığı anlaşılabilir.
Kısırlık (infertilite) araştırmalarında rutin olarak uygulanan bir yöntemdir. Film çekilirken geçen opak madde bazen tüplerin içindeki küçük yapışıklıkların açılmasını sağlayabilir. Dolayısıyla aslında teşhis yöntemi iken bazen sorunu da giderebilmektedir.

HSG Ne Zaman Çekilebilir?
Karar hastanın doktoru tarafından verilse de genel bilgi olarak en uygun zaman adet bitiminden bir kaç gün sonrası olarak uygulanır.

İşlem Ağrılı mıdır?
İlaçlı film sırasında rahim içine enjekte edilen sıvı (opak madde) tüplere giderken ve tüplerden batına geçerken bir miktar ağrı hissedilebilir. Bu ağrı dayanılmayacak düzeyde değildir. Yine de bazı hastalar kendi isteklerine bağlı olarak gerekli önlemler alındıktan sonra, genel anestezi eşliğinde (uyutularak) ilaçlı rahim filmi çekilebilir.
İşlem için randevu gerekmektedir.