Adresinizde ve Denge’de Kan ve Numune Alma Hizmeti

Muayenehaneden laboratuvarımıza kadar gelmek yerine hemşiremiz bulunduğunuz muayenehaneden numunenizi alabilir. Sperm analizleri için video, duş, tek kullanımlık havlu, terlik hizmetlerimiz ve donanımlı sperm numunesi verme odamız bulunmaktadır. Aşılama için doktorunuz randevu aldığı takdirde gece ya da tatil günleri de olsa laboratuvarımız açılarak aşılama numuneniz hazırlanır.

Test Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Kan tahlilleri için standart olarak 8-12 saatlik açlık gerekir. Trigliserit, LDL, HDL, Kolesterol, sedimantasyon, açlık kan şekeri ve onunla  ilgili parametreler dışındaki testler aç olmadan da yapılabilir ancak açlık sürenizi kaydınızı alan kişiye lütfen belirtiniz
 • Laboratuvara gelirken aç olmanız demek sigara, su (1-2 su bardağından fazla), çay ya da kahve de içmemeniz demektir. Her birinin metabolizmanızda farklı etkileri vardır. Tahlillerinizin beklenenden farklı çıkmasına neden olabilir.
 • Testlerinizin doktorunuz tarafından doğru değerlendirilebilmesi için son adet tarihi, yaş, sperm analizleri için cinsel perhiz süresi gibi şahsi bilgilerinizi kaydınızı alan kişiye lütfen vermekten çekinmeyiniz.
 • Test yaptırmadan bir gün öncesinde yada daha yakın bir sürede çok yoğun fiziksel aktivite göstermeyiniz (Çok ağır stres, ağır iş temposu, ağır spor etkinlikleri gibi).
 • Test yaptırmadan bir gün öncesinde ilaç kullanmayınız. Zorunlu iseniz kullandığınız ilaç ve dozunu kayıt sırasında lütfen belirtiniz.
 • Test yaptırmadan bir gün önce alkol kullanmamanız gerekir, kullandıysanız bunu kaydı yapan kişiye lütfen bildiriniz.
 • Kültür numuneniz varsa en yakın sürede laboratuvara getiriniz. Mümkün değilse laboratuvara numunenin saklama şeklini sorunuz. Uygun koşullarda saklanmayan kültür örneklerinde bakteriler öleceği için üretmek mümkün olmaz ve hatalı sonuç alınır.
 • Smear örnekleri sabitlenmiştir. Herhangi bir koşulda saklanabilir.
 • Laboratuvardan aldığınız sonucun size ve doktorunuza yönelik düzenli ve açıklayıcı olup olmadığını kontrol ediniz. Anlamadığınız ya da endişe duyduğunuz konuyu laboratuvar yetkilisine danışınız. Unutmayınız ki hastalığınızın doğru teşhisi ve tedavisi doğru sonuçla mümkündür.
 • Görüntüleme (Ultrasonografi, mamografi, kemik yoğunluğu vb.) tetkikler yapılacaksa, varsa eski sonuçlarınızı da beraberinizde getiriniz. Radyolog sağlıklı tanı koyabilmek için eski bulgularınızdaki değişime dikkat edecek ve gelişimini saptayacaktır.
 • Testlerinizi yaptırdığınız laboratuvarın yurt içi ve yurt dışı kalite kontrol programlarına katılıp katılmadığını öğreniniz.
 • Size verilen sonuç süresinin kısaltılması konusunda ısrarcı olmayınız. Sizlere en kısa sürede sonuç verebilmek için gerekli sistemler hazırlanmıştır. Daha erken çıkarılması hata payını artıracağı ve sağlığınız için tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini göz önüne alınız.
 • Görüntüleme randevularınız standart hasta görüntüleme saatlerine göre ayarlanmıştır. Sizden bir önceki hastanın veya sizin bulgularınıza göre işlem uzayabilir. Size bunun bilgisi verilecektir. Lütfen bu konuda toleranslı olunuz ve görüntüleme randevunuza geniş zaman ayırınız. Amacımız ve titizliğimizin tüm hastalarımıza en doğru teşhisi koymak ve uzun zaman ayırmak çabası olduğunu biliniz.
 • Personelimiz size hızlı, güler yüzlü hizmet verebilmek için talimat almıştır. Bunun aksini lütfen anket formlarıyla ya da arzu ettiğiniz herhangi bir şekilde idareye iletiniz. Bu ikazınız daha iyiye ulaşmamıza katkıda bulunacaktır. Teşekkür ederiz.
Açlık:

Normal koşullarda tüm kan testlerinin 8-12 saatlik standart açlıkla yapılması en doğrusudur. Açlık gerektiren özel durumlar ve açlık süresi doktorunuz tarafından da size klinik durumunuza göre belirtilecektir.
Standart açlık gerektiren testler şunlardır:

 • Glukoz (Açlık kan şekeri)
 • Karaciğer fonksiyon testleri (AST, ALT, Albumin, GGT, Alkalen Fosfataz, Bilirubin total, Bilirubin Direkt)
 • Kolesterol
 • Trigliserit
 • HDL
 • LDL
 • Bazal metabolik panel
 • Böbrek fonksiyon testleri
 • Lipoprotein paneli
 • Sedimantasyon
 • Tam kan(CBC
Beslenme, Egzersiz:

Doktorunuz testi isterken yaşınız, gastrointestinal sistemle ilgili problemleriniz, hamile oluşunuz, diğer hastalıklarınız, ilaç kullanımınızın etkileyebileceği test sonuçları, alkol alımınız, yoğun egzersiz yapmış olmanız, yoğun stres durumunuz gibi yanlış değerlendirmelere yol açabilecek faktörler konusunda sizi ikaz edebilir. Sizin de klinik durumunuza karşı bu tür bilgileri doktorunuzla görüşmüş olarak ve uygun koşulları sağlayarak laboratuvara gelmeniz gerekir. Örneğin bazı testlerde (gastrointestinal problemleriniz ve benzer sorunlar ile ilgili) bir gün önceden kırmızı et yememeniz, brokoli ve bazı özel içerikleri olan sebzeleri almamanız gibi tavsiyeler almış olabilirsiniz. Böyle bir durumunuz varsa laboratuvara veya hemşirenize iletebilirsiniz.
Tüm bu durumların dışında standart açlık 8-12 saattir.
Standart açlık sabah 1 veya 2 bardaktan fazla su içmemeniz (fazla su içiminiz kanınızı seyrelteceğinden bazı testlerde hatalı sonuca yol açabilir.) doğrudur ancak testten önceki birkaç gün fazla sıvı alımınız damarınızın kolay hissedilmesi ve görülmesi açısından yararlıdır. Kan vermeye gelmeden hemen önce kahve, çay tüketmemeniz (Kahvedeki kafein, çaydaki teofilin ve gece ya da sabah içtiğiniz bir ilaç, bir gün önce yoğun stres ve egzersiz , aldığınız vitaminler bazı testleri etkileyebilir) gerekmektedir. Bunların dışına çıktıysanız ,kan veya başka bir numune verirken lütfen bu bilgiyi sonuç kağıdınıza yazılmak ve doktorunuzun bunu dikkate alarak değerlendirebilmesi için kayıt ve numune alımı sırasında bildiriniz.

İdrar Numunesi:

24 saatlik idrar hazırlama yöntemi;
Sabah ilk idrar tuvalete yapılır. Bundan sonraki tüm idrarlar tam olarak bir kaba alınır(serin ve iyice kapatılmış olarak saklanarak, plastik bir su şişesi içine alınabilir).
24 saatlik idrar hazırlamadan önce ve toplama boyunca Asetaminofen, alkol, Antihistamin, Aspirin, kafein ve vitaminler vanilya içeren gıdalar, ekstra tuz, bol çikolata, bol ıspanak, bol soda alınmamalıdır. Normal ölçülerde (her günkü alışkanlığınız kadar) su içilmelidir. Fazla içmek idrarı seyreltir eder, az içmek ise yüksek içerik ölçümlerine neden olur. Ortalama 800-2000 ml/gün uygundur (Günlük normal 2 litrelik sıvı yani su dışı sıvıların alımı sağlanmalıdır).
Spot idrarda istenen testler doktorunuz onayladığı sürece yapılabilir.

Sperm numunesinin farklı bir ortamda, laboratuvardaki bir kapta verilmesi, normal cinsel birleşmeden farklı etkilerle kendini gösterir. Doğal ortamdaki sperm koşullarıyla laboratuvardaki sperm arasında önemli farklılıklar vardır. Bunları minimize etmek gerekir ki en doğru sonuç alınabilsin. Aşağıdaki faktörler semen analizini etkilemektedir:

Numunenin Tamamının Kaba Toplanması:

Ejakülasyon sırasında ilk fraksiyon (ilk gelen sıvı) asıl spermden zengin olan prostat sıvısıdır. Daha sonrakiler ise seminal kese sıvısını içerir. Bu nedenle ilk fraksiyonun kapta olması zengin sperm fraksiyonunun saptanması açısından sonucu olumlu etkiler.

Sondan Bir Önceki Cinsel Aktivite Süresi:

Bir önceki ejakülasyonda tamamen boşalma olmazsa, epididimde bir önceki boşalmadan bir miktar spermatozoa kalır. Bu, genel olarak ejakülasyondan sonra standart süreyi (2-7 gün) geçmediği sürece tüm ejakülat içindeki yaşlı ve genç spermatozoa sayısında önemli bir farklılık yaratmayabilir; ancak bu bilginin mutlaka laboratuvar ile paylaşılması ve rapor kaydına girilmesi gerekir.

Örnek Verirken Yapılması Gerekenler:

Semen mikrobiyolojik analizler için kullanılacaksa, kişi numune verirken ellerini ve penisini sabunlu suyla yıkamalı, sabunu iyice durulamalıdır. Sabun iyi durulanmazsa ve numuneye karışırsa, üretilecek bakterileri öldürüp yanlış negatif sonuç verir. Kabın steril bir kap olduğuna dikkat edilmelidir. İşlem yapılma süresi asla 3 saati geçmemelidir.

Semen Evde Alınacaksa:

Spermin verildiği zaman ve ejakülatın tamamının kabın içinde olup olmadığı mutlaka kaydedilmeli, laboratuvara bildirmelidir. Numune en geç 1 saat içinde laboratuvara ulaştırmalıdır. Numune bu süre içerisinde 20-37 derece arasında tutulmalıdır (Genellikle koltuk altı bu koşullar için uygundur). Numune kondom içine alınacaksa kondomun kesinlikle sperm için toksik içeriği olmamasına özen gösterilmelidir. Özellikle lateks kondom kullanılmamalıdır.

Açlık:

Görüntüleme testlerinde tüm batın ultrasonografi, üst batın ultrasonografi, renal doppler ultrasonografi ve üriner sistem ultrasonografisi için açlık gerekmektedir.

Pelvik ultrasonografi, tüm batın ultrasonografi ve üriner ultrasonografi yapılacaksa, lütfen işlemden 1 saat önce 1 litre kadar su içiniz.

Eski Sonuçların Önemi:

Görüntüleme testlerinize gelirken lütfen varsa eski görüntüleme sonuçlarınızı getiriniz. Bu işlemi yapan radyoloğun daha önce saptanmış herhangi bir görüntüdeki değişiklikleri klinik olarak inceleyip doktorunuza eğer bir sorun ihtimali varsa bu sorunun gelişimi hakkında yol gösterici bilgi vermesini sağlayacaktır.

Randevuya Vaktinden Önce Gelebilmek:

Lütfen randevu saatinizden daha erken gelmeye çalışın. Böylece inceleme için hazırlanma zamanınız olacaktır ve eğer sizden önceki hastanın işlemi bittiyse radyoloğunuzun sizi incelemek için daha çok zamanı olacaktır.