Yöneticimizden

Denge Laboratuvarları ve Tıbbi Görüntüleme Merkezi 30 yaşına ulaştı. Uluslararası standartlara bağlı olarak hasta haklarına saygı ve doğruluktan hiçbir zaman vazgeçmeden kurumsal yolculuğumuzu sürdürüyoruz.

Bizler, öğretim üyeleri olarak kariyer yaparken önceliklerimiz bilimsel yayınları izlemek, yeni hipotezler geliştirmek, bu hipotezlerle ilgili doğru hedefler ve araştırmalar gerçekleştirmek, çalışmalarımızdan elde ettiğimiz verileri ve sonuçları doğru istatistiksel değerlendirmelerle bilim dünyasına sunmaktır. Bu çalışmaların dışında, asistan yetiştirmek, üniversite laboratuvarlarında rutin hizmetlere ve yeni metotların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak öğretim üyelerinin en önemli görevlerindendir.

Ülkemizde gerek ekonomik gerekse idari nedenlerle özellikle temel bilimler adı altında toplanan Biyokimya, Mikrobiyoloji, Patoloji, Radyoloji gibi kliniğe yön veren branşlar araştırmalar yapmak için birçok branştan daha çok yatırıma ihtiyaç duymaktadır. Herhangi bir hastalık metabolitini analiz etmek ya da testin çalışılma metodunu geliştirebilmek için birçok ön araştırma ve fizik, kimya, biyoloji temeline dayanan oldukça pahalı cihazlar gerekmektedir.

Özel laboratuvarların kuruluş ve varlığının nedeni olan, hastanın ve doktorun hızlı ve doğru sonuç alabilmesi için çalışmak, yurt dışında “Clinical Pathology” olarak adlandırılan birden fazla teşhis branşının bir çatı altında toplanması ve devlet ve üniversitelerin yükünü bir nebze azaltmaya yönelik ilkelerdi.

Üniversitede ve araştırma hastanelerinde araştırma olanakları daralınca mesleğime laboratuvar alanında hizmet etmeye karar verdim. Ancak gördüm ki bu tür çalışmanın içine sağlık konusunda asla taviz verilmeyecek bilimsel ilkelerin dışında işletmecilik de bulunmaktaydı. Aslında en zoru da bu oldu. Sağlık hizmetlerini hastanın hizmet alım hakları ile birleştirdiğimizde ülkenin tüm zor koşullarına rağmen sevgi ve güven kazanabilmeyi başardık.

Bu konuda bize inanan, geçmişten bugüne gelmemiz için emek harcamış ve şu anda bizimle gücümüze güç katan tüm personelimize, doktorlarımıza ve sevgili hastalarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.

Sağlıklı günler dilerim,

Doç. Dr. Selvin Aydın