Tiroid Testi

TSH (Tiroid Stimulating Hormone): T3 ve T4 hormonları tiroid bezinin salgı hormonlarıdır. Ancak bu hormonların salınımı hipofiz bezinden regulatör, yani düzenleyici bir hormon olan TSH tarafından uyarılır ya da yavaşlatılır. Kandaki tiroid hormonlarının yeterliliği yada fazlalığına göre, ya yükselerek tiroid bezini daha çok hormon salgılaması için zorlar ya da düşerek tiroid bezinin  daha fazla hormon salgılamasını engeller. Yükseldiği zaman diğer hormonların durumu ile karşılıklı değerlendirilmesi gerekir.

FT3 (Free T3, Serbest T3): T3 (Triiodotiroksin) tiroid bezleri tarafından salgılanan bir hormondur. T4 (Tetraiodotiroksin) hormon ile beraber vücudun bağlayıcı proteinler, diğer proteinler, enzimler, mineral ve vitamin metabolizması, hormonal sinyaller, büyüme gibi birçok metabolik işlevini düzenler. T3 hormonu tiroid bezinden salgılandıktan sonra bağlı olduğu albuminden ayrılarak kanda aktif olan serbest haline döner. Bu nedenle aktif halini test etmek daha doğrudur. Eksikliği hipotiroidi, fazlalığı hipertiroididir. Hipotiroid hastalar halsiz, kilolu, yavaş metabolizmaya sahip iken; hipertiroid haslar kilo alamayan, terleyen, sinirli, hipertansif kişilerdir. Tiroid hastalığının genetik olarak görülmesinin yanında toksik, iyot alımı ile ilgili, immunolojik tipleri de vardır. Çok net belirtiler vermeden fark edilip tedavi edilirse tedavi ile sorunsuz yaşam sürdürülebilir.

FT4 (Free T4, Serbest T4): T3 gibi, tiroid bezleri tarafından salgılanan bir hormondur. T3 hormonu ile beraber vücudun bağlayıcı proteinler, diğer proteinler, enzimler, mineral ve vitamin metabolizması, hormonal sinyaller, büyüme gibi bir çok metabolik işlevini düzenler. T4 hormonu tiroid bezinden salgılandıktan sonra bağlı olduğu albuminden ayrılarak kanda aktif olan serbest haline döner. Bu nedenle bu aktif halini test etmek daha doğrudur. Eksikliği hipotiroidi, fazlalığı hipertiroididir. Hipotiroid hastalar halsiz, kilolu, yavaş metabolizmaya sahip iken; hipertiroid haslar kilo alamayan, terleyen, sinirli, hipertansif kişilerdir. Tiroid hastalığının genetik olarak görülmesinin yanında toksik, iyot alımı ile ilgili, immunolojik tipleri de vardır. Çok net belirtiler vermeden fark edilip tedavi edilirse tedavi ile sorunsuz yaşam sürdürülebilir.