Deri kazıntısında mantar analizi

Mantar bulaşıcı deri hastalıklarındandır. Deride kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplanmaya neden olabilir ve yayılabilirler. Kişiden kişiye eşyalarla bile bulaşabilir.
Mantar türlerinden ayak mantarı(Tinea Pedis) ayak parmaklarında (özellikle 4 ve 5. Parmak) kaşınma deride kalınlaşma çatlaklar iltihaplar ile kendini gösterebilir..Genellikle havuz gibi nemli bölgelerden bulaşır ve ayağın uzun süre kapalı olarak ayakkabı içinde kalmasıyla daha da kalıcı enfeksiyonlara neden olur. Bir tür egzama olan pomfolikse dönüşebilir.
Mantarın daha çok erkeklerde görülen diğer bir türü kasık mantarı’dır (Tinea cruris).Bazı hallerde cinsel organa doğru yayılabilir.
Kadınlarda vajinal mantar oldukça sık görülen bir enfeksiyondur. Kandida olarak bilinir ve genital bölgedeki alanlara hızla yayılabilir.
Tinea Corporis adlı mantar türü vücudun her yerinde olabilir ve dairesel şeklinde alanlar olarak görülebilir.iltihap, leke ve kızarıklık, deride dökülme şeklinde göğüs, sırt, bel ve kol bölgelerinde görülebilir.
Tinea Capitis adındaki saç mantarı, kafa derisini dolayısıyla saçları etkiler. Saçların dökülmesine, iltihap kepek , döküntü ve kaşıntı olarak görülebilir. Daha çok çocuklarda görülür ve bulaşıcı okul enfeksiyonlarından biridir.
Yorum:Mantar, aşırı nemli ve sıcak alanlarda bulunur. Bulaşıcı olduğu için böyle ortamlarda havlu kullanımı, dar giyim, aşırı terleme, enfekte hayvanlarla temas,hijyen kurallarına dikkat edilmediği durumlarda görülür. Güneş ışınları ve kuru ortamlarda mantar üreme ihtimali daha azdır. Mantarın görüldüğü bölgeden kazıma yoluyla lam üzerine alınan örnek mikroskop altında incelenir. Vajinal mantar incelemesi için akıntı örneği de incelenebilir. Tanı konduktan sonra dokto uygun antifungal ilaçla tedaviye başlayacaktır.
Numune: Mantarlı bölge üzerinden deri kazıntısı veya akıntı örneği
Çalışma Günü: Her gün
Sonuç Zamanı: Ertesi gün 18:00